DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Obecné rady k pěstování všech rostlin

Obecná pravidla pro výsev:

     Výsev semen provádíme do pěstitelského substrátu, ideálně do drceného kokosového vlákna (lignocel), a to buď do substrátu, nebo na jeho povrch. Substrát při klíčení nesmí nikdy vyschnout a to ani při klíčení kaktusů, protože všechna semena potřebují ansát vodu, aby mohla veškerou svou energii věnovat do růstu klíčku. 

     Před samotným výsevem lze u semen, která běžně klíčí na jaře po přečkání zimy toto zimní období simulovat stratifikací. Tu provádíme tak, že semena v drceném kokosovém vláknu, pěstitelském substrátu (pokud možno co nejjeměnší a úplně bez hrudek) nebo písku umístíme do plastového ZIP sáčku (lze sehnat v každém papírnictví) a ten umístíme do lednice na 6 - 8 týdnů. Substrát, kokosové vlákno i písem musí být samozžejmě vlhký. Po těchto 6 - 8 týdnech sáčky se semeny vyndáme z ledničky a necháme v místě s pokojovou teplotou.Zhruba po dvou dnech lze semena, která jsou velká (tomel, čajovník) zasadit do květináče, kdežto semena, která jsou natolik malá, že by se v sustrátu špatně hledala, nebo by dokonce nešla najít vůbec necháme klíčit v samotném sáčku. Semena vyndaná z ledničky pocítí náhlý růst teploty, probudí se a začnou brzy klíčit.

     Semena, která nacháme klíčit v samotném ZIP sáčku přesadíme, až uvidíme uvnitř co největší počet klíčků. Pozor, nesmíme však semena v sáčku dlouho, jelikož by se všelijak propletla a vzájemě by si vysávali ze substrátu živiny. Ideální je, uvidíme-li nějaký ten klíček obsah sáčku vysypat na čistý bílý papír, klíčky vyjmout ze substrátu a zasadit a zbytek opět vrátit do sáčku. Opatrně, abyste při tomto počínaní nepřišli zbytečně o nějaká semínka při neopatrné manipulaci a rozsypáním substrátu po zemi.

Obecná pravidla pro klíčení a přesazování vyklíčených rostlin:

     Jakmile nám semínka vyklíčí, máme již téměř vyhráno. Substrát musí za každou cenu být stále vlhký, protože klíčky jsou tak malé, že v sobě nemají ještě žádné zásoby vody na delší dobu, než max. pár hodin a po této době nenávratně odumírají. Obecně platí, že semenáčky přesazujeme po nárůstu dvou pravých lístků (3. a 4. list). Pokud není uvedeno jinak, platí to u všech rostlin.

     Rostlinky, které ještě nemají 2 pravé lístky nehnojíme a po nárůstu těchto lístků můžeme sice s hnojením začít, avšak v malých dávkách.

Drenáž:

     Obecně platí, že všem rostlinám bychom měli zajistit spodní drenáž. O co jde následně popíšu. Na dno květináče nasypeme buďto drenážní kamínky, menší oblázky, obyčejné kamínky nebo například štěrk, ale pouze aby se pokrylo dno květináče. Rozhodně nedělejte více než jednu vrstvu. Na takto připravenou drenáž nasypeme trochu substrátu, na který dáme rostlinku (resp. její kořínky) a přisypeme právě tolik substrátu, aby rostlince nesahal víš než po děložní lístky. 

     Drenáž zajistí, že přebytečná vody mezi drenážní vrstvou proteče a nedojde k přemokčení substrátu.

Střih rostlin:

     Rostliny sestřihmene v únoru, kdy se začínají probouzet. Tímto střihem docílíme podpory nasazení květů a kvalitnějšímu větvení rostliny a zpevnění jejího stonku (vlastně již přeměně na kmen). Rostliny se nedoporučuje zastřihnout nijak extrémě. Zastřihneme-li rostlinku pod místem, kde měla děložní lístky, odumře, takovéto extrémy se ale nedělají, většinou se pouze zastřihují staré větve, a to jem třeba o 10 - 30cm, samotný hlavní kmen nebo stonek se zastřihne až nad několika větvičkami z něj vyrůstající.