DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Mučenky (passiflora)

Popis:

     Mučenky jsou liány vyskytující se v tropických deštných lesech. ve své domovině se pnou po kmenech statných stromů, proto jim jako náhradu musíme dopřít opěru v podobě buďto kruhu, nebo žebříku popřípadě jinou možnost. Nejsou mrazuvzdorné, proto se nehodí po pnutí po pergolách.

Výsem - 1. způsob

     Samotný výsev nám skýtá dvě možnosti provedení. První je, že semena stratifikujeme (umístíme v drceném kokosovém vláknu v ZIP sáčku do ledničky) po dobu 6 - 8 týdnů, čímž semenům budeme simulovat zimní období. Po uplynulé době sáček se semany vyndejte z lednice a nechte na místě s pokojovou teplotou. Jakmile semena pocítí zvýšenou teplotu, nabydou dojmu, že je již jaro a začnou klíčit. To poznáte snadno, klíčky jsou skrz průhledný sáček vidět ihnet. Takto vyklíčení semena přesazujeme po jednom do květináčku okolo 5 - 7cm v průměru, a to klíčkem dolů. Nemusíte se bát nechat semena v ZIP sáčku chvilku déle, klíčky pouze prorostou sáčkem a vy nebudete muset pořád sáček otevírat, jelikož semena většinou klíčí do týdne od vyklíčení prvního semene. Otevřením sáčku okamžitě změníte teplotu uvnitř sáčku a také jeho vzdušnou vlhkost unvitř, jelikož však mučenky nejsou příliš náročné, nevadí to.

Výsev - 2. způsob

     Druhá metoda je, že semena vysejeme cca 0,5 - 1c, pod povrch substrátu (jako vždy doporučuji drcené kokosové vlákno) po jednom do květináčku o průměru 5 - 7cm. Semena nesmí vyschnout, což ostatně platí o všech druzích rostlin. Vlhkost substrátu zajišťujeme opatrnou zálivkou či rosením. Ideální je zalejeme-li květináček do podmisky a substrát si vodu natáhne přes spodní otvory květináčku, musí však být mokrý až po povrch.

     Až nám semínka vyklíčí, je čas přemístit je ven (není-li ještě zima nebo nehrozí-li už mrazíky, tedy až po 15. květnu), ne však na přímé slunce. Ideální je pořídit si plastový pařníček s vysokou stříškou (cca 15cm) a do něj semenáčky umístit. Rostlince takto dopřejeme slunce a neohrozíme ji spálením slunečními paprsky. Chcete-li mučenku umístit na slunce, musíme ji na sluneční paprsky připravit. O této přípravě se ddozvíte podrobnosti v pěstování citrusů, podrobně tam celý proces popisuji.

Pnutí:

     Mučenku je vhodné již od vyklíčení a nárůstu cca 15 - 20cm pnout po nějaké opoře. Mně se nejvíce osvědčilo přesadit mučenku v této velikosti do květináče cca 15cm v průměru, příčemž na okraj květiníče umístíme naproti sobě dva žebříky (lze pořídit v každém zahradnictví), a to pokud možno co nejvíce ke kraji. Samozřejmě je možné rostlinu pnout v domě po nějakém sloupu, tím však přípravíte rostlinu o sluněční svit a nebude se jí tolik dařít nenáchází-li se sloup v dosahu slunčeních paprsků.

Zálivka:

     Mučenka potřebuje vydatnou zálivku, nesmí ovšem stát ve vodě. Iděální je rostlinu v podmisce zalít více a vodu, která do půl hodiny až hodiny vyteče, vylít. Mučenky je také dobré ráno a večer rosit. Pomáhá to její celkové kondici. Mučenku je možné hnojit od nárůstu +/- 15cm výšky hnojit hnojivem pro růst (Kristalon START).

Květy a plody:

     Mučenky poměrně rychle nasazují květy. Tato květy jsou velmi pěkné, až bych řekl plastické. Některé druhy mučenek (a že jich není málo) jsou schopny i plodit. Asi nejznámější takovou mučenkou je passiflora edulit pod známějším názvem MARACUYA. Plody obsahují ve všech případech semena obalená v dužině stejně jako granátové jablko, jsou však menší a je jich v plodu více. Plodyobsahují mnoho vitamínů a jsou prospěšné pro náš organismus.

Přečkávání zimního období:

     Na zimu rostliny umístíme do místnosti s pokojovou teplotou, jelikož není mrazuvzdorná. Na jaře mučenka obraší mnoha několikametrovými šlahouny, jež je dobré zastřihnout na cca 30 - 50cm. Tyto šlahouny budou stále obrůstat. 

     Mučence rozhodně nesvědcí dlouhodobé přemokření ani dlouhodobé sucho, dokonce substrát vy neměl nikdy vyschnout.

Nejznámější mučenky:

     Mezi mučenky, které rozhodně patří za zmínku patří passiflora caerulue (mučenka modrá), passiflora coccinea (mučenka červená), passiflora edulis (mučenka jedlá - maracuya), passiflora mollissima (mučenka banánová), passiflora ligularis a passiflora guadrangularis. Všechny mučenky pěstujeme stejnou cestou.

     Semena je možné koupit zde:

http://www.neoseeds.cz/cz/search/0/rozsirene-vyhledavani.html?search=get&text=passiflora

http://osiva-semena.cz/search.php?orderby=position&orderway=desc&search_query=passiflora&submit_search=Hledat

http://www.rostliny-semena.cz/?find=passiflora