DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Citrusy

Popis a začátky:

     Citrusy jsou rostliny vhodné pro začátečníky. Semena dokonce není nutno nikde kupovat. Sázel jsem semena z plodů ze supermarketu a všechna mi vyklíčila s téměř 100% úspěšností.

     Začneme koupí grepu, pomeranče, mandarinky, citronu a pomela (samozřejmě chcete-li pěstovat jen nějaký z těchto citrusů, kupte si pouze ten). Pozor musíme dávat pouze na pomelo. To totiž musí být opravdu zralé, jinak jsou semena nepoužitelná.

Příprava semen a výsev:

     Semena vyjmeme z plodu a opláchneme pod vodou. To, co nyní vidívlastně není semeno, nýbrž jeho obal. Ten jde lehce nehtem narušit a když jej sloupnete, objevíte pravé semínko. Obal samozřejmě loupat nemusíte, klíčení však může trvat měsíce až roky.

     Takto oloupaná semínka necháme klíčit v substrátu 1 - 2cm pod povrchem. Já osobně doporučuji drcené kokosové vlákno (ve zverimexu pod názvem lignocel). Lépe drží vlhkost a je více sterilní. Samozřejmě není nutností.

     Substrát udržujeme vlhký, ovšem nesmíme jej přemokřit, aby nám semena nesplesnivěla. To platí vesměs u všech rostlin. Květináč rozhodně nesmí stát ve vodě. Já sám semena zaliju venku bez podmisky, přebytečná vody odteče a až z květináče přestané téct, dám jej zpět do podmisky.

Klíčení, volba substrátu:

     Citrusy klíčí poměrně rychle, nejdéle mi klíčilo semeno asi 1 měsíc. Tato doba se však může změnit vlivem teploty, zálivky a typu substrátu.

     Jakmile vyklíčí, máte již téměř vyhráno. Rostlinky po narostení dvou až čtyř pravých lístků doporučuji přesadit do květiáče s průměrem 7 - 10cm a ještě k tomu s novým substrátem. Vytvoříme spodní drenáž (stačí opravdu malá nebo i žádná) a substrát vytvořímě směsí klasického zahradnického substrátu (1/2), drceného kokosového vlákna (1/4) a směsi písku a kamínků 1:1 (1/4). Nedoporučuji rostlinky dále pěstovat jen v kokosovém vláknu. Samorřejmě lze rostlinky pěstovat v klasickém zahradnickém substrátu, je však dobré si uvědomit, v jakém prostředí přirozeně žijí a dle toho jim vytvořit podmínky.

Zálivka, rosení:

     Citrusy se doporučuje zalévat zrána nebo k večeru, a to na substrát, nikoliv do podmisky. Poté, co rostlinu zalejeme počkáme půl hodiny až hodinu a po této uplynulé době vylejeme případnou vodu, která protekla až do podmisky. Citrusům nesvědčí stát ve vodě. Rostliny je také dobré ve stejnou dobu, kdy je zaléváme rosit.

Přesun na slunné stanoviště, letnění:

     Chceme-li rostlinky přesunout na slunné stanoviště, nesmíme tak učinit prudce. Rostlinka si musí na slunce zvykat, jinak by se spálila. Nejdříve ji umístíme na jeden až tři dny do stínu, poté asi na týden do polostínu (například pod strom, kdy slunce prosvítá jen mezi listy) a až poté na přímé slunce. Samozřejmě pokud semena klíčíte venku, kde by na substrát a následně klíčky svítilo již od začátku slunce nemusíte rostlinky ny nic připravovat. Pokud však rostlinky klíčíte doma, je pro ně příprava na sluneční paprsky nezbytná.

Zimování:

     Rostliny je nutné přezimovat, nejsou mrazuvzdorné, proto je nelze nechat na zimu venku. Přezimovat můžeme v pokoji, zimní zahradě nebo ve skleníku (tam by teplota neměla klesnout pod 5°C). K přezimování rostlinky dáváme na konci podzimu a ven je vynášíme po 15. květnu (to již nehrozí mrazíky). Opět je nutné rostlinky každoročně připravovat na slunce. Rostliny potřebují celoročně (i při zimování) dostatek světla.

Zastřihování:

     Chceme-li rostlinu zastřihnout, provádíme to během února, kdy se rostlina připravuje na nové vegetační období. Ze seřezaných větví začnou vyrážet mladé větvičky. Není samozřejmě nutné rostlinu nijak seřezávat, dorůstá však výšky několika metrů.

Přesazování:

     Rostliny přesazujeme každoročně zjara do nového květináče, který by měl být o 2 - 3cm širší v průměru. Rostlinu je také nutné přesadit, pokud se kořeny tačnou drát nad substrát. Kořeny musí být vždy schované.

Květenství a plody:

     Kvést začíná rostlina zhruba po 5 - 20 letech. Proto je dobré na rostliny naroubovat větev již plodícího citrusu. Květy jsou bílé a mají pronikavou a velmi příjemně sladkou vůni. Plody zrají poměrně dlouho, některé plody dozrají 8 měsíců po odpadu květu, jiné za rok a některé za ještě delší dobu. Uvádí se, že rostliny se probouzí během února, kdy nasadí poupata. Po odpadnutí květu je prý třeba udržovat teplotu 16°C do velikosti plodu min. 1cm, jinak plody odpadnou. Mě osobně citrusy kvetou v dubnu až červnu a při teplotách kolem 30°C mi žádný zdravý plod neodpadl.

     Citrusy kvetou několikrát do roka. Při dobré péči a dostatečném hnojení se proto můžeme dočkat přísunu čerstvých citrusů po celý rok. Hnojivo můžete použít jakékoliv určené na citrusy.